21.10.2016

EDYCJA SPECJALNA NOTESU MOLESKINE I PIÓRA LAMY DO WYGRANIA!

Jak oficjalnie podaje Fundacja Wisławy Szymborskiej, w 2016 roku mija 20. rocznica przyznania poetce Literackiej Nagrody Nobla. Z tej okazji Prime Line i Fundacja we współpracy z dwiema prestiżowymi markami - Moleskine i Lamy - przygotowała jubileuszową edycję specjalną "Radość pisania" notesów (Moleskine) i wiecznych piór (Lamy). 

Oficjalna premiera tej edycji odbędzie się podczas 20. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, 29 października 2016 roku  o godz. 13.00 w strefie Moleskine i Lamy (stoisko C60).

Firma Lamy z okazji 20. rocznicy przyznania Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej zaprojektowała w ramach serii „Radość pisania” dwa rodzaje piór: Safarii i Dialog3 – eleganckie, proste i wygodne,w wersji czarnej i białej. Ekskluzywne pióro Dialog3 ukaże się w wersji limitowanej, nawiązującej do rocznicy nagrody Nobla przyznanej w 1996 r. Wisławie Szymborskiej.

Od 1997 roku marka Moleskine obecna jest na rynku polskim. W tym roku po raz pierwszy wydaje edycję specjalną upamiętniającą ikonę literatury polskiej, jedną z najwybitniejszych poetek XX wieku, laureatkę literackiej nagrody Nobla w 1996 roku – Wisławę Szymborską. Wnętrze notesu Moleskine edycji specjalnej „Radość pisania” będzie wzbogacone o dodatek związany z twórczością Noblistki.

Notesy Moleskine, w ciągu wielu lat obrosły w wiele intrygujących historii, stały się tym samym legendarne i znane na całym świecie jako notesy służące myśli i kreatywności. Korzystali z nich m. in. przez Van Gogh, Hemingway, Chatwin czy Picass. W swojej książce "Ścieżki śpiewu" Bruce Chatwin ze stanowczością stwierdził, iż zgubienie paszportu to zmartwienie, ale zgubienie notesu (carnetsmoleskines) to już katastrofa. W chwili obecnej notesy, których wydania limitowane poświęcane są często postaciom ze świata literatury, filmu, architektury i szeroko pojętej sztuki oraz szerokim rzeszom bohaterów książek czy komiksów, stały się symbolem ogólnie pojętej kultury.

Fundacja Wisławy Szymborskiej, w trakcie trwania Międzynarodowych Targów Książki planuje zorganizowanie kilku aukcji, podczas których zostaną wylicytowane limitowane pióra Lamy Dialog3  oraz Lamy Safarii i notesy Moleskine, a dochód z aukcji ma zostać przeznaczony na wspieranie programu stypendialnego Fundacji dla młodych twórców oraz inną działalność statutową.

Dodatkowo dobrą wiadomością dla wielbicieli serii Moleskin okazuje się być ogłoszony przez portal http://lubimyczytac.pl/ konkurs, w którym 5 laureatów nagrodzonych zostanie zestawem z edycji specjalnych Wisława Szymborska ,,Radość pisania" składającym się z notesu Moleskine i pióra wiecznego Lamy. Warto? Oczywiście, że tak. Co zatem należy zrobić, aby wygrać takiż zestaw? Otóż,w pierwszej kolejności stwórzcie kolaż z fragmentem wiersza "Radość pisania".

Przypominam, że kolaż to technika polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw (gazet, tkanin, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku itp.) naklejonych na płótno lub papier. Mogą w nim być również zastosowane różne techniki plastyczne - w grę wchodzi zatem również domalowanie fragmentów farbami, kredkami itp.
Podobnie jak tworzyła kolaże sama Szymborska:

 





Swoje prace zamieszczajcie pod wpisem dotyczącym konkursu 
na Facebookowej stronie lubimyczytać – a konkretnie tutaj.

A dla przypomnienia i poruszenia wspomniany wiersz noblistki:

Dokąd biegnie ta napisana sarna przez napisany las?
Czy z napisanej wody pić,
która jej pyszczek odbije jak kalka?
Dlaczego łeb podnosi, czy coś słyszy?
Na pożyczonych z prawdy czterech nóżkach wsparta
spod moich palców uchem strzyże.
Cisza – ten wyraz też szeleści po papierze
i rozgarnia
spowodowane słowem „las" gałęzie.
Nad białą kartką czają się do skoku
litery, które mogą ułożyć się źle,
zdania osaczające,
przed którymi nie będzie ratunku.
Jest w kropli atramentu spory zapas
myśliwych z przymrużonym okiem,
gotowych zbiec po stromym piórze w dół,
otoczyć sarnę, złożyć się do strzału.
Zapominają, że tu nie jest życie.
Inne, czarno na białym, panują tu prawa.
Oka mgnienie trwać będzie tak długo, jak zechcę,
pozwoli się podzielić na małe wieczności
pełne wstrzymanych w locie kul.
Na zawsze, jeśli każę, nic się tu nie stanie.
Bez mojej woli nawet liść nie spadnie
ani źdźbło się nie ugnie pod kropką kopytka.
Jest więc taki świat,
nad którym los sprawuję niezależny?
Czas, który wiążę łańcuchami znaków?
Istnienie na mój rozkaz nieustanne?
Radość pisania.
Możność utrwalania.
Zemsta ręki śmiertelnej.
(Radość pisania z tomu Sto pociech)
Copyright Fundacja Wisławy Szymborskiej.
Konkurs trwa od 20 października do 3 listopada włącznie. 

Pozostaje mi jedynie życzyć uczestnikom powodzenia.
K.
Regulamin konkursu znajdziecie tutaj.
Sponsorem nagród jest marka Moleskine. Partnerem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej.
Źródła:
 http://www.szymborska.org.pl/s/aktualnosci/id/224/
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/7828/radosc-pisania-wygraj-moleskine-z-edycji-limitowanej-z-szymborska







20.10.2016

BOKCOVERS

Witam, przeglądając wszelkie strony internetowe z designem obwolut książkowych natknęłam się na całkiem ciekawą wizualnie serię.

1. Jack Kerouack "King of the beats"



2. William Borroughs "El Hombre Invisible"



3. Allen Ginsberg "Beat Poet"



Wydania z 2010 roku, ale wciąż zadziwiające i posiadające to coś.

Zdjęcia zaczerpnięte od: design: Lucy Stephenshttp://www.lucystephens.co.uk/


K.

19.10.2016

BOOKCOVERS

"Kruk" Edgara Allana Poe? Tak.
W jakiej wersji?
Mnie osobiście ta przypadła do gustu.


K.

Źródło: design: Richard Arthur Stewart

BOOKszpanerskie cytaty




Ja mimo wszystko chcę wierzyć, że każdy z nas jest wyjątkowy. W przeciwnym wypadku świat byłby nudny.

K.

18.10.2016

NOBLISTA BOB DYLAN MILCZY!

"Źle się dzieje w państwie duńskim." Tak najprościej określić sytuację Szwedzkiej Akademii przyznającej Literacką Nagrodę Nobla. Otóż od 13 października mają problem z przekazaniem nagrody tegorocznemu laureatowi.Jak donoszą media, po wielu nieudanych próbach skontaktowania się z Bobem Dylanem Akademia zaprzestała kolejnych prób.
Jak poinformowała Sara Danius, sekretarz tejże instytucji:

      W chwili obecnej nic nie robimy. Dzwoniłam i wysłałam wiadomości pocztą          elektroniczną do jego najbliższego współpracownika, i otrzymałam bardzo                uprzejme odpowiedzi. Na razie to wystarczy.

Amerykański muzyk od 13 października unika wszelkich mediów oraz milczy w sprawie przyznanej mu nagrody, którą otrzymał za " tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni".

Według przyjętych zasad laureat musi zadecydować o przyjęciu nagrody jak najszybciej, gdyż oprócz samej nagrody pisarz powinien przyjechać do Sztokholmu 10 grudnia, aby wziąć udział w uroczystej ceremonii wręczania nagród.

Jak na chwilę obecną nikt nie jest zaniepokojony milczeniem kompozytora. Jeśli nie zjawi się na ceremonii, ona i tak się odbędzie, a on sam zostanie oficjalnie zaliczony do grona noblistów. Podobnie jak miało te miejsce w przypadku Jean-Paul'a Sartre, który to w 1964 roku odmówił przyjęcia nagrody, nie zjawił się również na ceremonii, oczywiście nie zmieniło to werdyktu Szwedzkiej Akademii i w dalszym ciągu pozostaje w gronie noblistów.

Ciekawym jednak pozostaje fakt, że mimo szumu jaki ma miejsce w ostatnich dniach wokół osoby Bob'a Dylan'a, ten nadal nie ustosunkował się do nominacji. Czy jest to spowodowane wiekiem artysty? Fakt Dylan ma już 75 lat, ale jest to czas kiedy człowiek ma zazwyczaj ustabilizowany stosunek do życia i ogromną świadomość jego wartości. Nagroda, którą otrzymał, jak do tej pory pozostaje najmniej zdewaluowanym wyróżnieniem, ale jednak jest wyróżnieniem i jest częścią tego mizernego świata, który kiedyś pieśniarz opisywał i krytykował w swoich tekstach, a teraz należy do najmniej interesującej artystę części rzeczywistości. Brak reakcji w takim wypadku nie oznacza lekceważenia z jego strony, a raczej fakt, że w obecnej sytuacji Dylan nie szuka taniego poklasku i medialnego zgiełku wokół swojej osoby, a raczej ostoi i występuje już tylko dla czystej przyjemności samego tworzenia.
Jak myślicie?

K.



Źródłem cytatu jest Gazeta Wyborcza.


17.10.2016

FRAZY.FESTIWAL SŁOWA


Czy słyszeliście już o zbliżającym się festiwalu słowa...w piosence? Nie?

Otóż odbywać się będzie w dniach 3-8 listopada 2016 w Poznaniu.

Takiż festiwal doskonale uzupełnia tegoroczną Literacką Nagrodę Nobla, którą otrzymał, a jakże, tekściarz i kompozytor Bob Dylan. Może i nie będzie obecny na tymże festiwalu, ale z pewnością atrakcji nie zabraknie. 
Program jest zapełniony w 100%. Każdy znajdzie coś dla siebie. Będą i spektakle teatralne i koncerty(Jaromir Nohavica, Zuzanna, Łona/Webber). Nie zabraknie licznych konferencji naukowych, warsztatów tekściarskich (prowadzonych przez Jana Wołka i Piotra Machalicę), spotkań z pisarzami (Paweł Tański, Teresa Drozda) oraz ciekawych konkursów.

Bilety na koncerty nabyć będzie można w kasie Teatru Muzycznego.
Dla chętnych umożliwiono również dokonanie rezerwacji:

telefonicznie pod numerem 502-751-213

bądź mailowo rezrwacja@teatr-muzyczny.poznan.pl

Więcej szczegółów do znalezienia na stronie promującej festiwal.
Zainteresowanych zachęcam do głębszego zapoznania się z programem imprezy.

http://festiwalfrazy.pl/program

Udanej zabawy!
K.
tetete
Bilety można również zarezerwować Bilety można również zarezerwować pod nr 502 751 213 lubpod nr 502 751 213 lub
Bilety można również zarezerwować pod nr 502 751 213 lubrezerwacja@teatr-muzyczny.poznan.pl
Bilety można również zarezerwować pod nr 502 751 213 lubrezerwacja@teatr-muzyczny.poznan.pl